Adwokat z urzędu

Adwokat z urzędu – ile kosztuje?

Adwokat to zawód określany jako ten zaufania publicznego. Oznacza to, iż osoba na tym stanowisku ma za zadanie reprezentować swoich klientów w postępowaniach toczących się przed sądem. W dzisiejszych czasach każdy, kto znajdzie się na sali sądowej jako jedna ze stron postępowania może skorzystać z odpłatnej pomocy zewnętrznej kancelarii prawnej, jak np. adwokat-kcw.pl. Istnieje też druga opcja, a mianowicie współpraca z adwokatem z urzędu. Jakie rozwiązanie jest lepsze, dlaczego i ile kosztuje? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Kancelaria prawna czy adwokat z urzędu – co wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jakie rozwiązanie będzie lepsze. Na współpracę z dobrym adwokatem zawsze warto postawić wtedy, kiedy pojawia się konieczność reprezentowania swoich interesów przed sądem. Współpraca z dobrym adwokatem daje większe szanse na pozytywne zakończenie sprawy, a także szybsze dopełnienie formalności sądowych. Korzystanie z usług kancelarii prawnej jest w pełni odpłatne, a w przypadku najbardziej skomplikowanych spraw sądowych koszty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych lub więcej. Wszystko zależy od tego, jak długo trwa sprawa, jak mocno jest skomplikowana oraz jak bardzo adwokat musi się w nią zaangażować.

Dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i czeka je rozprawa sądowa pojawia się alternatywa dla usług kancelarii prawnej. Adwokat z urzędu dostępny jest jednak tylko po spełnieniu podstawowych warunków dotyczących sytuacji finansowej strony postępowania. Aby otrzymać darmową pomoc adwokata z urzędu, trzeba złożyć wniosek do właściwego sądu. To jedyna skuteczna droga, która pozwala na uzyskanie bezpłatnej pomocy od prawnika przydzielonego z urzędu. W tym przypadku wszelkie koszty wynagrodzenia adwokata ponosi Skarb Państwa. Warto mieć na uwadze fakt, że w takich sytuacjach adwokat z urzędu ma jasno określoną stawkę, którą regulują właściwe akty prawne uznane w Polsce.

Ile kosztuje adwokat – z urzędu czy prywatnie? Podsumowanie

Wiedząc, ile w rzeczywistości kosztują usługi dobrego adwokata warto zastanowić się, czy budżet domowy pozwala na skorzystanie z takiej współpracy. Oczywiście w niektórych przypadkach pomoc adwokata z urzędu jest możliwa, choć przyznanie takiej pomocy może wydłużyć ogólny czas rozpatrzenia sprawy przed sądem. Uwaga! Nieodpłatną pomoc adwokata można otrzymać wyłącznie po zaakceptowaniu wniosku przez sąd. Osoby nieposiadające odpowiednich środków mogą też korzystać z usług prawniczych Pro Bono, które są oferowane przez niektóre kancelarie prawne. 

Dodaj komentarz