Szkolenia są ważnym elementem rozwoju każdego pracownika. Dzięki nim możliwe jest nabywanie nowych umiejętności i wiedzy, którą można wykorzystać w codziennej pracy. Dlatego firmy coraz częściej decydują się na taką inwestycję w swoich pracowników.
Szkolenie stacjonarne, czy zdalne?
W zależności od branży i zagadnień szkolenia mogą mieć różną formę. Ciekawym rozwiązaniem są tutaj szkolenia prowadzone na odległość, które powszechnie nazywane są webinarami. Charakteryzuje je wymiana informacji na odległość za pośrednictwem terminala wideokonferencyjnego. Taka wideokonferencja daje duże możliwości, ponieważ jednocześnie może być znacznie więcej uczestników niż w przypadku zwykłego szkolenia stacjonarnego. Przekłada się to na koszty uczestniczenia w takim szkoleniu, gdyż uczestnikami webinaru może być kilka firm jednocześnie. Dlatego zakup dostępu do webinaru jest znacznie mniejszą sumą niż w sytuacji, gdy szkolenie miałoby być prowadzone stacjonarnie i oddzielnie dla każdej firmy.
Decydując się na daną formę szkolenia, należy jednak mieć na uwadze inne korzyści szkoleń prowadzonych na odległość. Wśród są m.in. materiały udostępnione w ramach przeprowadzonego szkolenia. W przypadku szkolenia stacjonarnego możemy mieć do dyspozycji jedynie prezentację wraz z notatkami, które nie zawsze zawierają wszystkie najważniejsze dla nas informacje. Natomiast w przypadku webinaru możemy odtworzyć sobie ponownie nagranie z całego przebiegu szkolenia. Dzięki temu nie ma problemu w sytuacji gdy, któryś z uczestników byłby nieobecny lub gdybyśmy chcieli przypomnieć sobie dane zagadnienia.