Przeciąganie to powszechny proces obróbki, który służy do selektywnego usuwania materiału z przedmiotu obrabianego. Różni się od innych procesów obróbki skrawaniem tym, że opiera się na specyficznym narzędziu zwanym przeciągaczem. Gdy przepychacze do wielowypustów przechodzą przez powierzchnię przedmiotu obrabianego – pozostawiają otwór.
Przepychacze do wielowypustów – dlaczego warto?
Główną zaletą stosowania przeciągania w porównaniu z innymi procesami obróbki jest to, że umożliwia ono tworzenie otworów o dziwnych i unikalnych kształtach. Przepychacze do rowków wpustowych są w tym po prostu niezawodne.
Jak działają maszyny do przeciągania? Chociaż podobnie, jak narzędzia do dłutowania można ich używać ręcznie – większość firm produkcyjnych używa maszyny podczas przeciągania przedmiotu obrabianego. Zazwyczaj napędzane ciśnieniem hydraulicznym, przeciągacze służą do trzymania i manewrowania przeciągaczem — narzędziem skrawającym — gdy popycha ono lub przeciąga przedmiot obrabiany. Istnieje jednak kilka rodzajów przeciągarek, w tym:
- poziome,
- pionowe.
Przeciągarki pionowe są przeznaczone do dociskania przeciągacza do przedmiotu obrabianego, podczas gdy przeciągacze poziome są przeznaczone do przeciągania przeciągacza przez przedmiot obrabiany. Statystyki pokazują, że tak samo jak narzędzia do dłutowania rowków wpustowych przeciągarki pionowe są najpowszechniejsze, przy czym przeciągarki poziome stanowią mniej więcej jedną dziesiątą wszystkich przeciągarek zakupionych i używanych przez firmy produkcyjne.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego procesu?
Główną zaletą przeciągania jest to, że jest w stanie tworzyć otwory o dziwnych kształtach w przedmiotach obrabianych z niezwykłą precyzją. Jeśli potrzebny jest okrągły otwór, można zastosować alternatywny proces obróbki. Jednak w przypadku sześciokątów i innych dziwnych kształtów przeciąganie jest idealnym procesem do tego zadania. Przeciągacze i przepychacze – konstrukcja oraz różnice w procesie przeciągania to temat, który należy pogłębić, aby wykorzystać pełen potencjał tych narzędzi.