badania laboratoryjne poznań

Bóle głowy, migrena? To może być nietolerancja histaminy! – Sprawdź najnowsze wyniki badań

W sytuacji migrenowych bóli głowy, kiedy szczególnie zauważamy objawy po spożyciu pewnych produktów, warto wykonać testy nietolerancji pokarmowych. Być może powodem takich objawów jest nadwrażliwość na histaminę.

Na co dzień histamina w diecie nie jest problemem. Zaczyna być kłopotliwa kiedy nie jest neutralizowana w organizmie. Sytuacja taka może być spowodowana jest niedostateczną ilością enzymu, który rozkłada histaminę. Większość enzymu rozkładającego histaminę jest produkowana w organizmie i pochodzi z jelita cienkiego. Zatem, gdy Twoje jelito cienkie jest zdrowe, zawiera enzymy rozkładające histaminę, natomiast jeśli jest z nim problem może być problem z nietolerancją histaminy.

Dane wskazują, że około 80% osób z nietolerancją histaminy stanowią kobiety w wieku około 40 lat. Występowanie tego typu nietolerancji może być związane z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet. W przypadku kobiet z nietolerancją histaminy objawy mogą się nasilać wraz z zmianami  cyklu miesiączkowego. Natomiast w przebiegu ciąży wiele kobiet zauważa znaczące zmniejszenie dolegliwości związane z nietolerancją histaminy

W przypadku potwierdzonej nadwrażliwości na histaminę polecana jest dieta eliminacyjna. Ograniczeniu podlegają produkty, które zawierają w sobie histaminę:

  • produkty fermentowane – zakwasy, kiszonki,
  • długo dojrzewające sery;
  • niektóre warzywa – szpinak, pomidory
  • ryby, skorupiaki;
  • niektóre owoce – cytrusy, kiwi, banany, truskawki
  • szynka parmeńska, salami.

Objawy nietolerancji histaminy pojawiają się około 10-30 minut po spożyciu posiłku bogatego w histaminę, natomiast ustępują samoistnie po ok 6-8 godzinach.

Jeśli pomimo stosowania diety ubogiej w histaminę, objawy nadal nie ustępują, warto wykonać test na alergie pokarmowe, ponieważ być może problem tkwi nie tylko w nietolerancji histaminy. Badania na alergie pokarmowe możesz wykonać stacjonarnie w Instytucie Mikroekologii ul. Sielska 6 Poznań, bądź zamówić online korzystając z pomocy sklepu internetowego.  Dodatkowo jeśli masz problem w zbilansowaniu diety antyhistaminowej, pamiętaj, że możesz skorzystać ze wsparcia dietetyków Instytutu Mikroekologii którzy zadbają o Twój jadłospis z zachowaniem zasad diety eliminacyjnej. Dietetyk kliniczny opracuje jadłospis i zalecenia żywieniowe, które spowodują wyciszenie objawów i poprawę samopoczucia.

Dodaj komentarz